Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

18 | 10 | 2019

"IV Przerwa na czytanie" – o akcji czytelniczej w naszej szkole

            O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę już od najmłodszych lat nie trzeba przekonywać nikogo w naszej szkoły.  Nic więc dziwnego, iż po usłyszeniu o nowej ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje. I tak 10 maja  oraz 13 maja podczas długiej przerwy nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie ,, IV Przerwa na czytanie” zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie to odbywało się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod patronatem Fundacji ,, ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”. ,, IV Przerwa na czytanie” to pomysł na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Wiemy, iż bardzo często niechęć sięgania po książki w dużej mierze bierze się  tak naprawdę z braku informacji o tym, co zawiera w sobie książka  A skrywa wiele... Przedstawienie uczniom chociażby małych, ale atrakcyjnych fragmentów  wybranych książek wyzwala w nich zaciekawienie i chęć sięgnięcia po nie, dlatego też w ramach tej akcji  młodszych uczniów-słuchaczy zaprosiliśmy do świata Mikołajka. Przygody tego  niezwykłego bohatera przybliżały trzecioklasistom, czwartoklasistom i piątoklasistom polonistki naszej szkoły, czytając w czasie przerwy  opowiadania z serii "Mikołajek ma kłopoty" oraz "Wakacje Mikołajka". Nieco starsi sięgnęli po „Dynastię Miziołków” lub książeczki z serii „P. Rosiak”. Najmłodszym uczniom naszej szkoły – pierwszoklasistom  podczas przerw została zorganizowana tzw. strefa czytania w sali, gdzie  poznawali baśnie i legendy polskie m.in. baśń o Szewczyku Dratewce, o Wyrwidębie i Waligórze,  legendę o Popielu, o  Borucie. Najstarsi podczas przerwy czytali swoje ulubione pozycje książkowe. Łącznie w akcji bicia rekordu czytania na przerwie wzięło udział 128 uczniów i 4 nauczycieli.

             Akcja została w Polsce zorganizowana po raz czwarty, a w naszej szkole w Olszance  po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

 Tekst: Joanna Sowierszenko

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1391822
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
257
1029
7248
1376999
1391822